Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Olanaklar

BARINMA OLANAKLARI

Üniversitemizin Batı Raman Kampüsünde Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı 1 blok sosyal tesis, 3 blok binadan oluşan kız yurdumuz bulunmaktadır Yurt, otel odasını aratmayacak özellikte, 2 kişilik odalarıyla 750 öğrenci kapasitelidir.

Şehir Merkezinde ise Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı 600 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır.

Ayrıca şehir merkezinde özel yurt ve pansiyonlar da yer almaktadır. Batman ekonomik bir şehir olup öğrencilerimizin bir kısmı kiralık öğrenci evlerinde de kalmaktadır.

BESLENME OLANAKLARI

Merkez Kampüsümüzde bulunan 600 kişilik yemekhane ile Batı Raman Kampüsümüzde yer alan Merkezi Yemekhane ve Kafeterya beslenme hizmeti vermektedir. Üniversitemizin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı yemekhanelerde 3 çeşitten oluşan 2 alternatifli yemek çıkarılmakta ve öğrencilere çok ucuza verilmektedir.

*Öğrenci yurtlarında kahvaltı ve akşam yemekleri servis edilmektedir.

BOLOGNA BİLGİ SİSTEMİ

Bologna Bilgi Sistemi akademik yıl içinde eğitim-öğretim süresi boyunca öğrencilerimize kolaylık sağlamak için üniversitemizde de uygulanmaya başlamıştır. Öğrencilerimizin hangi dersleri görecekleri, ders içeriklerini, ve ders hocalarının kimler olduğuna erişebilmelerini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca derslerin AKTS yükünü hesaplamak için de kullanılan bir sistemdir.  TYYÇ çerçevesinde alan yeterlilik ve ulusal yeterlilik matrisini de yine Bologna Bilgi Sisteminden hesaplayıp bilgi almak mümkündür.

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM OLANAKLARI

Erasmus ve Mevlana Programları kapsamında öğrencilerimize yurtdışına gitme imkanı sunulmaktadır. Yüksek lisans ve doktora programlarına devam eden ve bu programlardan mezun olan öğrencilerimize eğitimlerini yurt dışında sürdürebilme imkanı sağlamaktayız.

1 Erasmus

Üniversitemiz, Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programında (ERASMUS) yer almaktadır. Bu program kültürler arası etkileşim anlamında öğrenci ve akademisyenlere önemli katkıda bulunmaktadır.

Üniversitemizin bünyesinde kurulan Erasmus Koordinatörlüğü, program çerçevesinde yurtdışına gönderilecek öğrenci ve personelin başvurusunu, seçimini, değerlendirilmesini ve gerekli belgeleri düzenlemekten sorumludur. Ayrıcs katılımcının yurt dışına gitme hazırlığına kadar her basamakta destek sunmaktadır.

Erasmus Kapsamında 9 Avrupa Birliği ülkesindeki 16 üniversite ile ikili işbirliği anlaşması yapılmıştır. 2013 yılı sonu itibarıyla 13 akademik personel ve 49 öğrenci değişim programından yararlanmıştır. 2014 yılında 21 öğrenci ve 27 akademisyen Erasmus Programından yararlana bilecektir.

Üniversitemiz ve diğer ülkelerin üniversiteleri arasında imzalanan protokollerle öğrenci değişimi imkânlarımız da bulunmaktadır.

2 Farabi/Mevlana Değişim Programları

Farabi Değişim Programı, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Bu değişim programı kapsamında Üniversitemiz 41 Üniversite ile anlaşma yapmıştır bu kapsamda 12 öğrencimiz bu programdan yararlanmıştır.

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. Program henüz yeni açıldığı için herhangi bir değişim gerçekleşmemiştir.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ KONSEYİ

Üniversitemizde öğrencilerin üniversite yönetiminde yer almaları amacıyla her yıl yeniden öğrencilerimiz tarafından seçilen öğrenci temsilcileri, öğrenci sorunlarını ve düşüncelerini yönetimle paylaşmaktadır. Öğrenci Konseyi Başkanı, Üniversitemizin Yönetim Kurulu ve Senato toplantılarına katılabilmektedir.

ÖĞRENCİ İŞLEMLERİ BİR MERKEZDE

Üniversitemizin tüm öğrenci işlemleri Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nca yürütülmektedir. Öğrenci İşleri ile ilgili bilgiler www.batman.edu.tr  internet adresinde “Öğrenci İşleri” başlığı altında yayınlanmaktadır.

 

SOSYAL ve KÜLTÜREL HİZMETLER

Öğrencilerinmizin akademik yaşamlarının yanında sosyal açıdan gelişimlerini sağlamak, özgüvenlerini geliştirmek ve sağlıklı ortamlarda sosyal yaşamlarını desteklemek amacıyla üniversitemizde çeşitli sanatsal, kültürel, sportif faaliyetler yapılmaktadır.

Her yıl mayıs ayında bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Ayrıca çok sayıda konferans ve seminer verilmekte, sergiler ve tiyatrolar sergilenmekte, film gösterimleri ve konserler düzenlenmektedir. Sempozyum, panel, çalıştay gibi etkinliklerle de öğrencilerimizin bilimsel camiayı yakından tanımaları sağlanmaktadır. Bu etkinliklerin yanı sıra üniversitemizin araçları ile güzel yurdumuzun farklı beldelerine çeşitli geziler düzenlenmektedir.

Öğrencilerimiz, oluşturdukları topluluklar ile çeşitli sosyal, kültürel etkinlik düzenleyerek sosyalleşmektedirler.

Öğrenci Toplulukları

1.        Ebru Topluluğu,

2.        Etik Topluluğu,

3.        Sinema ve Fotoğrafçılık Topluluğu,

4.        Havacılık Topluluğu,

5.        Turizm Topluluğu,

6.        Karma Müzik Topluluğu,

7.        Üniversite Sporları Topluluğu,

8.        Modern Dans Topluluğu,

9.        Doğa Sporları Topluluğu,

10.        Tiyatro Topluluğu,

11.        Tarih ve Yaşam Topluluğu,

12.        Arkeoloji Topluluğu,

13.        Çevre ve Kentsel Dönüşüm Topluluğu,

14.        Avrupa Birliği Topluluğu,

15.        Genç Girişimciler Topluluğu,

16.        Bilgi Topluluğu

 

SPOR HİZMETLERİ

Üniversitemizin bünyesinde kurulan Spor Kulüplerimiz ile Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen müsabakalara katlım sağlanmaktadır. Her bahar yarıyılında öğrencilerimize yönelik bölümler arası spor turnuvaları da düzenlenmektedir. Üniversitemiz 13 spor dalında müsabakalara katılmaktadır.

Spor Takımlarımız

1.        Futbol,

2.        Basketbol,

3.        Voleybol,

4.        Hentbol,

5.        Futsal,

6.        Halk Oyunları,

7.        Taekwan-do,

8.        Atletizm,

9.        Tenis,

10.      Masa Tenisi,

11.      Karate,

12.      Güreş,

13.      Bilek Güreşi

Topluluk ve spor takımları dışında öğrencilerimize ve personelimize yönelik Resim, El Sanatları, Gitar, Bağlama, Keman kursları verilmektedir.

BURS OLANAKLARI

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) her yıl bölüm hocalarının belirlediği (her bölümden bir öğrenci olmak koşuluyla) kişilere burs sağlamaktadır.