Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

TBMM 27. Başkanı Kahraman’a Batman Üniversitesi Fahri Doktora Beratı Törenle Takdim Edildi

17.11.2018

Batman Üniversitesi Senatosu kararınca Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. Başkanı İsmail Kahraman’a "Fahri Doktora" unvanı Merkez Kampüs Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle Rektör Durmuş tarafından takdim edildi.

 

Batman Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Aydın Durmuş’un ev sahipliğinde düzenlenen Fahri Doktora Takdim Töreni’ne, Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. Başkanı İsmail Kahraman, Batman Valisi Hulusi Şahin, Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy,  Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, kurum amirleri, STK Başkanları, Batman Üniversitesi personeli, öğrencileri ve davetliler katıldı.

 

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Münir Abdulcebbar hocanın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Batman İl Müftüsü Turgut Erhan’ın başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimiz için yaptığı dua ile devam etti.

 

Fahri Doktora Takdim Töreni açılış konuşmasını yapan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, “Saygıdeğer Meclis Başkanım, Sayın Başkanım, Değerli Büyüğüm, Türkçeyi çok iyi kullandığınızı,  iyi bir hatip olduğunuzu bildiğim için inanın size karşı nasıl hitap edeceğimi bilemiyorum. Çok heyecanlıyım sürç-i lisan edersem zat-i alinizden şimdiden af diliyorum.” dedi.

 

“Saygıdeğer Meclis Başkanım, Mecliste Makam odanızda zat-i Alinizi ziyaret ettiğimizde; Bir memleket sevdalısı, gerçek vatan evladı, minnet ve şükranla andığım Sayın Tevfik İleri’nin hayatını anlatmam görevini vermiştiniz.  Birlik Vakfında vereceğim, bu konferansı hazırlayınca gördüm ki; Saygıdeğer büyüğümüz çok ve çok büyük acılar çekmiş, Çeşitli iftiralara, algı operasyonlarına maruz kalmış. Hayatını detaylıca incelediğimde duygulandım ve hemen kendi halimize şükrettim, şükrettim şükrettim. Bizim yaşadıklarımız ne ki onların çektikleri yanında, devede bir tüy olduğunu gördüm.” diyen Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş, “Saygıdeğer Meclis Başkanım, yüce Mevla’mdan dilerim ki bu değerli ziyaretiniz Hayırlara vesile olur. Batmana hoş geldiniz sefa getirdiniz” dedi.

 

“17 FARKLI ÜLKEDEN 167 ÖĞRENCİMİZ VAR”

 

“Sayın Başkanım biz bölgenin sağlıklı ve hızlı büyüyen huzurlu üniversitelerinden biriyiz” diyen Rektör Durmuş, “Takdir edersiniz ki bir üniversitenin tam gelişmesini tamamlaması için yaklaşık 100 yıllık bir zamana ihtiyacı vardır. Fakat biz bu coğrafyada, verimli topraklarda çok hızlı büyüyoruz.  15 bine yaklaşan öğrencilerimiz arasında başta Suriye olmak üzere 17 farklı ülkeden 167 öğrencimiz vardır.” dedi.

 

“BATMAN’IN 450 BİN MERKEZ NÜFUSU İLE TIP FAKÜLTESİNİ HAK ETTİĞİ KANAATİNDEYİZ”

 

Türkiye’nin yedi bölgesinden öğrencilerinin olduğunu, fakat öğrencilerimizin yaklaşık % 90’nının doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinden olduğunu belirten Rektör Durmuş, “Sayın Başkanım; Bu tabloyu değiştirmek için Türkiye’mizin her bölgesinden öğrenci çekme kapasitesine sahip; Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılı Fakültesi gibi Fakültelere ihtiyacımız vardır.  Batman’ın 450 bin merkez nüfusu ile tıp fakültesini hak ettiği kanaatindeyiz. Takdiri siz saygıdeğer büyüklerimize bırakıyoruz.” dedi.

 

“Saygıdeğer Başkanım; Üniversite kampüsümüz Raman Dağlarının batısında Dicle nehrinin kenarında yaklaşık şehir merkezine 20 km mesafede çıkmaz bir sokakta kurulmuştur.” Diyen Rektör Durmuş, “Üniversite kampüsü yolun sonunda ve devamı yoktur. Dicle nehrini kurulacak bir köprü geçtiğinizde savur yaklaşık 20 km, Batman Mardin arası ise 160 km den 95 düşmektedir. Böylece Irak ve Suriye sınırlarına Batman yaklaşmaktadır. Böylece Batman’ın sanayisi, sınır ticareti ve sağlık turizmi artacaktır.” dedi. 

 

Rektör Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Saygıdeğer Başkanım, Bölgemizde sanayinin gelişmesi ve katma değeri yüksek ürünler yanı sıra ileri teknolojik ürünler üretimi açısından lokomotif olacak Batman Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Projemiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmiş önümüzdeki aylarda inşallah temeli atılacaktır.   

 

Değerli Başkanım, ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasal ve hukuksal alanda kalkınması ve gelişmesi için önemli katkıda bulunmanız, 15 Temmuz 2016 Hain Darbe Girişimi’ne karşı, Milletimizin iradesini temsil eden yüce Meclisimizin takdire şayan direnişiyle ikinci kez gazi unvanını almasını sağlamanız, ülkemizin milli menfaatlerinin korunmasında vermiş olduğunuz üstün hizmetlerden ve gayretlerden dolayı Sizlere şükran borçluyuz.  Bu nedenle zat-ı alinize takdim edilecek Doktora Unvanını kabul buyurmanız üniversitemiz, ilimiz açısından bir onurdur. Saygıyla arz ederim.” 

 

15 TEMMUZ GECESİ MECLİSİMİZ İKİNCİ KERE GAZİLİK UNVANINI HAKKIYLA ALDI

 

Fahri Doktora Takdim Töreni’nde konuşan Batman Valisi Hulusi Şahin, "Büyük adamları anmak ve kıymetini bilmek için illa ölmeleri gerekmiyor. Onları sağ iken de kıymetlerini bilip takdirlerimizi sunmamız lazımdır. İşte bu yüzden Rektörümüzün bugün Batman’da böyle bir alicenaplık göstermesi, hayatının 50 yıldan fazlasını maarif davamıza harcayan İsmail Kahraman Hocamıza böyle bir hazırlık yapmasını gerçekten çok önemli buluyorum. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

 

“İsmail Kahraman Hocamız İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilik yıllarından, Milli Türk Talebe Birliği dönemlerinden İlim Yayma Cemiyetlerine nihayet Birlik Vakıflarına kadar o kadar büyük ve emekle mücadele insanıdır ki onu ancak hayatını bilenler bilir” diyen Vali Şahin, “Türkiye Büyük Millet Meclisinin 27. Başkanı sıfatıyla mecliste bulunmasından dolayı şanslıyız. 15 Temmuz gecesi meclisimiz ikinci kere gazilik unvanını hakkıyla aldı. Bu fahri doktorayı kabul ederek şehrimizi şereflendiren çok kıymetli hocamız İsmail Kahraman beyefendiye tekrardan teşekkür ediyorum." dedi

 

Rektör Durmuş’un ve Vali Şahin’in konuşmalarının ardından Fahri Doktora Takdimi'ne geçildi.

 

Batman Üniversitesi Senatosu tarafından kararlaştırılan fahri doktora beratını takdim ederken konuşan Rektör Durmuş, “Ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasal ve hukuksal alanda kalkınması ve gelişmesi için önemli katkıda bulunmanız, 15 Temmuz 2016 Hain Darbe Girişimi’ne karşı, Milletimizin iradesini temsil eden yüce Meclisimizin takdire şayan direnişiyle ikinci kez gazi unvanını almasını sağlamanız, ülkemizin milli menfaatlerinin korunmasında vermiş olduğunuz üstün hizmetlerden ve gayretlerden dolayı Sizlere şükran borçluyuz” ifadelerini kullanarak Vali Şahin ile birlikte Fahri Doktorayı 27. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a takdim etti.

 

Rektör Durmuş, Batman Üniversitesi’ni ziyaretleri anısına 27. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a hat işlemeli ebru tablosu hediye olarak takdim etti.

 

Fahri Doktora Takdim Töreninde konuşan 27. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Her şeyden önce Batman Üniversitesi Rektörü, Senatosu ve akademisyenlerinin beni Fahri Doktora ile onurlandırmalarına teşekkür ediyorum.” dedi.

 

1950'ye kadar Türkiye'de 3 üniversitenin olduğunu, Menderes döneminde 4 üniversite daha eklendiğini, 1960 darbesinde 7 üniversite öğrenci sayısının 40 bin olduğunu belirten Kahraman, bugün Batman Üniversitesi'nde 15 bin öğrencinin olduğunu özel ve vakıf üniversiteleriyle birlikte Türkiye'de 7 milyon 560 bin 531 öğrenci öğrenim gördüğünü belirtti.

 

Ülkemizdeki öğrenci nüfusunun pek çok ülke nüfusundan fazla olduğunu belirten Kahraman, “Bütçelerde eğitim alanına ayrılan pay her sene giderek artıyor. Bu senedeki bütçemizde ayrılan pay yüzde 18'dir ve 763 milyar liralık bütçenin 134 milyar lirası eğitime ayrılmıştır.” dedi.

 

“ÜNİVERSİTELER, İDEOLOJİ AŞILAMA, TEK TİP İNSAN YETİŞTİRME YERİ HİÇ DEĞİLDİR”

 

“Üniversiteler, sadece bilimsel kaygılarla araştırma ve öğretim yapılan kurum olarak kabul edilir. Bir başka deyişle üniversiteler, yerel, günlük kaygı ve problemlerden uzak, kavgaya ve gürültüye karışmayan, hadiselere bilimsel açıdan bakabilen insanların toplandığı, ideolojiler üstü bir öğretimin yapıldığı mekanlara denir” diyen Kahraman, “Ancak üniversiteler mesleki bir eğitim kuruluşu değildir. İdeoloji aşılama, tek tip insan yetiştirme yeri hiç değildir. İçinde öğretmenlerin değil de öğretim üyelerinin ve görevlilerin bulunduğu bilgi üretme ve işleme yerleridir. Üniversitede bir öğrenciye bir şey dayatılmaz. Bir ezberleme dayatılmaz. Yalnızca öğretim üyeleri rehberlik eder. Bu yüzden öğretim üyelerine verilen saygı bilime ve öğretilen bilgiye gösterilen saygıdır.” dedi.

 

“FİKİRLER AKADEMİK YAPININ TEMELİDİR VE TEHDİT ALTINDA OLMAMALIDIR”

 

“Fikirler akademik yapının temelidir ve tehdit altında olmamalıdır. Güvenlik ve özgürlük alanında serbestçe tartışılmalıdır.” diyen  Kahraman, “Ne yazık ki kafanın içindeki fikirlerle değil de kıyafetlerle uğraşan dönemler de yaşadık. Kılık, kıyafete karışmak ve müdahale etmek ilkelliktir. Çağdışı bir davranıştır. İnsanın doğuştan sahip olduğu ve tabi hakkı olan düşünce ve fikir hürriyetine aykırıdır.” dedi.

“Öğretim görevlisi ve üyesi olmakta mühim. Nasıl ki her eline fırça alan ressam olamazsa her önüne gelende akademik eleman olamaz.” diyen Kahraman, “Öte yandan binaların güzel olması, teknolojik imkânların varlığı, öğrenci sayısının çokluğu üniversiteleri yüksek kılmaz. Üniversiteler bunlarla ölçülmez. Üniversitemiz inşallah diplomasıyla güvenilen, övünülen olur.” dedi.

 

 27. Meclis Başkanı Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Üniversiteler aynı zamanda ruh köküne bağlı manevi ve milli duygularla mücehhez gençlerin neşr-u nema bulması gerektiği kurumlar olduğu unutulmamalıdır. Ahmet Hamdi Tanpınar “değişerek gelişme değil, gelişerek değişme” diyor. Bu genç bilim insanları için bir düstur olmalıdır.

 

15 TEMMUZ HADİSESİ,  BÖLME ÖTESİ YOK ETME HAREKÂTIYDI

 

Neden bölüneceğiz? İşte bu 15 Temmuz hadisesi,  bölme ötesi yok etme harekâtıydı. O gece, başka bir geceydi. Cumhurbaşkanımız ile görüşemiyorduk, Başbakanımızla görüşemiyorduk, öbür taraftan f16’lar uçuyor. Çankaya’dadır Millet Meclisi Başkanlık Konutu. Başbakanlık Konutu bir tarafta, Cumhurbaşkanlığı Konutu bir tarafta, alttan bir uçak uçuşu var acaba kiremitleri mi deldi,  bir sesler, tank ve helikopterden ateşler, bir televizyona baktım köprüye tanklar geliyor. 27 Mayısı biliyorum, 22 Şubatı, 21 Mayısı, 9 Martı, 12 Martı, 12 Eylülü, 28 Şubatı. 1960 darbesi ile 2016 arasında 17 tane darbe teşebbüsü vardır. Kimi neticelendi kimi edilmedi, kimi bilinmedi. 15 Temmuz 17’cisiydi. Ama çok Şükür, Hamd olsun atlattık.

 

Cumhurbaşkanımız milletim başına geçti, başbakanımız hükümetin başına geçti. Bendeniz meclisi açtım. Darbenin olmakta olduğunu gördüğümde, TBMM koruma müdürü, TBMM genel sekreteri, özel kalem, bir numaraya bir şey olabilir, size ihtiyaç duyulur. Sen lazımsın. Üç yer tespit ettik, sizi saklayacağız. İyi niyetle söylediler, ben hayır dedim. Kaptanlar gemileri terk etmez, ben fare değilim. Abdestimi aldım. Meclisime gittim, kapıyı açtım. Bombalar, helikopterler, tanklar yürüyor. O gece kadınlardaki cesareti gördüm. Sema Kırıcı Balıkesir Milletvekili, divan katibi, oğlu 19 yaşında. “Sema hanım geldin” dedim. 105 milletvekili katıldı. 16 CHP, 10 MHP, 81 AKPARTİ. Evet geldim dedi. “Tankların geldiğini gördüm, oğluma hadi yavrum abdest alıyoruz. 2 rekat sefer namazı kılıyoruz ve meclise şehit olmaya gidiyoruz. Böyle geldik.” Sema hanımı gördüğümde şimdi Nene Hatun derim. Onun adı Nene Hatun. Kadınlarımız Nene Hatun, Erkeklerimiz Sütçü İmam. O akşam bu direniş ve halkın ayağa kalkışı olmasaydı. Daişistan, Ermenistan, Kürdistan paramparça bir Türkiye, dar bir yerde Suriye’deki gibi birbirini boğazlayan insanlar. Proje çok büyüktü ama Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bendeniz birbirimizden habersiz, bütün milletimiz direndi ayağa kalktı ve bir büyük felaketi önledik, haritadan silinmeyi önlemiş olduk. Allah bir daha o günleri göstermesin, Devletimize, Milletimize zeval vermesin, 251 şehidimiz var. Onların hepsi cennete gitti. Hani varya Asım’ın “ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, sana ağuşunu açmış bekliyor Peygamber”.  

Biz iki dünyalıyız. Bu fani alem ve beka alemi, ölüm saati geldi mi gidersiniz. Bir şehit olarak gitmek var. O zaman rahatlıkla gidiyorsunuz. Şehitlik o apayrı bir hadise. Bölünmeyeceğiz, bölemeyecekler. Önümüzü kesmek istiyorlar. Oyunlara gelmeyeceğiz inşallah. Allah şehitlerimize rahmet etsin, gazilerimize sıhhat ve afiyet versin. Allah gazilik ve şehitlik şuurunu bizden almasın.

 

GENÇLER, GELECEK SİZSİNİZ, İSTİKBALSİNİZ, TÜRKİYE’Yİ YÖNETECEKSİNİZ

 

Gençler, gelecek sizsiniz, istikbalsiniz, Türkiye’yi yöneteceksiniz. Ne olur tahriklere kapılmayın kamplara bölünmeyin. O’cu, Şu’cu diyenler dışardan yapılan telkinlerdir. Biz bir bütünüz. Bakın 15 Temmuz’a, partisi martisi yok. Bir birleşme oldu. O şuur hep olsun. İlle öyle bir zaman mı olsun. Ötelemeyin bir birimizi. Hayat bir mücadele ve siz esas mücadeleye bundan sonra başlayacaksınız. Orda sizlere başarılar diliyorum. Milli ve manevi değerlerinize sahip çıkın ve teknolojinin arkasına düşmeyin, takip eden değil takip edilen olmalıyız. Bu süreçte teknolojimi bizi idare ediyor yoksa teknolojiyi biz mi idare ediyoruz? bu soruyu kendinize sıkça sormalıyız. Teknolojiden yararlanırken onun esiri olmamalıyız.”

 

Fahri doktora töreni konuklara hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Fahri Doktora Takdin töreni için Batman Üniversitesi'ne gelen TBMM 27. Başkanı İsmail Kahraman, Rektör Durmuş’u makamında ziyaret ederek, üniversite şeref defterini imzaladı.

 

Fahri doktora töreninin ardından Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş, TBMM 27. Başkanı İsmail Kahraman’a Batı Raman Kampüsü’nü gezdirerek, kampüs hakkında bilgiler sundu.