Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Rektör Demir, Hedeflerini Anlattı

10.02.2021

Yeni görevine başlayan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Merkez Külliye’de basın mensupları ile tanışma toplantısında bir araya gelerek kamuoyuna hedeflerini anlattı.

 

Ulusal ve yerel basın temsilcileri yapılan toplantıda konuşan Rektör Demir, “Yerel basın, ulusal basının oluşmasında çok önemli bir göreve sahiptir. Yerel basında çalışan gazeteciler, muhabirler, bir taraftan yerelde yaşayan insanlara bilgi sağlarken bir taraftan da yaptıkları haberler ile ulusala daha da ötesi ulus-ötesine bilgi aktarmaktadırlar. Yerel basının güçlendirilmesi için ulusal medyaya, devlete, basın mesleği ile alakalı kuruluş ve derneklere, iletişim eğitimi veren öğretim kurumlarına ve bunun yanı sıra bizzat yerel basın yetkililerinin kendileri ile çalışanlarına çeşitli görevler düşmektedir.  Ben de bir akademisyen olarak yerel basının desteklenmesi gerektiği inancına sahibim. Batman Üniversitesi olarak bu konuda akademik anlamda elimizden gelen çabayı sarf etmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

 

Batman Üniversitesi’nin, hepimizin üniversitesi olduğunu belirten Rektör Demir, “Üniversitemizin hem yerel ölçekte, hem ulusal ölçekte hem de uluslararası ölçekte tanıtımı için sizlere de çok önemli görevler düşmektedir. Bu süreçte birlikte hareket ederek Batman Üniversitesini en iyi şekilde tanıtacağımızı düşünüyor ve desteklerinizi bekliyorum.” Dedi.

 

ŞEHRİN ENERJİSİ İLE BÜTÜNLEŞİK ÜNİVERSİTEDE “ENERJİ ZİRVESİ”

 

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünü daha dinamik bir hale getirmek üzere petrolün başkenti Batman’da Uluslararası “Enerji Zirvesi” yaparak enerji ile ilgili tüm sektörleri bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Rektör Demir, “Bu zirve ile bölge halkını ve öğrencilerimiz petrolün kaynağından TPAO, TÜPRAŞ ve BOTAŞ gibi önemli tesislerin etkinlikleri ve uluslararası düzeyde enerji işlevselliğini petrol sahalarında pratik zeminde uygulama, inceleme ve tartışma imkânına ve şansına sahip olmalarına olanak sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

 

“Enerji sektörü ile ilgili tüm tarafların güncel konuları tartışmasına ortam oluşturan, petrole özgü sergi alanlarıyla firmaların ürünlerini ve yeni teknolojilerini tanıtmalarına olanak sağlayacak platformlar oluşturmayı hedefliyoruz” diyen Rektör Demir, enerji alanında pilot üniversite olmak için gerekli çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

 

“Cumhurbaşkanımızın himayesinde başlatılan ve YÖK tarafından uygulanan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında; Batman Üniversitesi’ni de enerji alanında pilot üniversite yapmak için kısa bir süre içerisinde çalışmalara başlayacağız.”  Diyen Rektör Demir, çalışmalarımız kapsamında öncelikli olarak yerli ve milli olan enerji enstitüsünü Batmanımıza kazandırmak istediklerini anlattı.

 

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ARTIRIMI

 

Batman Üniversitesi’nin bilimsel potansiyelini turizm ve sanayi gibi alanlara aktararak değere dönüşmesine katkıda bulunmayı amaç edindiklerini aktaran Rektör Demir,  “Bölgedeki kurum ve kuruluşları Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına yönlendirerek, üniversite ile şehir arasında karşılıklı güvene dayalı, sürdürülebilir işbirlikleri oluşturmayı planlıyoruz.” Dedi.

 

SAĞLIK BİRİMLERİMİZ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR

Sağlık Yüksekokulumuzun akademik kadrosunu güçlendirerek, bu yüksekokulumuzu en kısa sürede Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Rektör Demir, “Sağlık Bilimleri Fakültesinin kurulmasıyla birlikte hem lisans hem de lisansüstü eğitimde sağlık eğitiminin kalitesini artırmayı hedefliyoruz.” Dedi.

İlimiz Sağlık Turizmi için oldukça önemli bir konumda bulunduğunu belirten Rektör Demir, “Buna yönelik çeşitli projeler geliştirerek akademik anlamda iyi yetişmiş mezunlar vererek ilimizin sağlık turizmi potansiyeline destek sağlamayı amaçlıyoruz.” Dedi.

 

TEKSİL SEKTÖRÜNE DESTEK

 

İlimizde tekstil sektörü oldukça geliştiğini belirten Rektör Demir, bu gelişime destek vermek ve bu sektörü daha da geliştirmek için var olan bölümlerimizi geliştirerek yeni bölümler açmayı da hedeflediklerini söyledi.

 

TURİZM ŞEHRİ BATMAN’I DÜNYAYA DAHA ETKİN BİR ŞEKİLDE TANITMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

12 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Hasankeyf’i yeni yüzüyle turizm potansiyelini destekleyecek projeler geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Rektör Demir, “Projelerimiz içerisinde Hasankeyf Meslek Yüksekokuluna yeni program açmak, Hasankeyf’te bulunan, Üniversitemize ait bölge mimarisine uygun olan uygulama otelimizi hem yurt içi hem de yurt dışından gelen turistlerin daha etkin kullanmasına yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyoruz” dedi.

 

ÜNİVERSİTE-ŞEHİR BULUŞMALARI

 

Üniversiteler bulundukları şehrin içine doğup dünyaya açılan bir göz olarak nitelendirildiğini aktaran Rektör Demir, “Üniversitelerin evrensel olduğu ve bu evrenselliklerini içinde bulundukları şehirlere aktardıkları düşünülmektedir. Şehrimizin ve üniversitemizin gelişmesi için tüm sivil toplum kuruluşları ile çalıştaylar düzenlemeyi planlıyoruz.” Dedi.

 

ÖĞRENCİ DOSTU ŞEHİR BATMAN

 

Üniversitemizin en önemli unsurunun öğrencilerimiz olduğunun bilinciyle, Öğrenci - Öğretim elemanı, Öğrenci-Rektör buluşmaları yaparak öğrencilerimizin sorunlarını her daim dinleyecek organizasyonlar yapmayı planladıklarını ifade eden Rektör Demir, “Üniversite yönetimimizin kapıları her zaman öğrencilerimiz için açıktır. Kurmayı düşündüğümüz “Öğrenci Danışma Merkezi” ile öğrencilerimizin sorunlarına çözüm üretmeyi hedefliyoruz.” Dedi.

Batı Raman Kampüsü’nde oluşturmayı planladığımız Sosyal Yaşam Merkezleri ile öğrencilerimize, öğretim elemanlarımıza, idari personelimize ve halkımıza daha yaşanabilir alanlar oluşturmayı hedeflediklerini belirten Rektör Demir, amaçlarının şehir halkıyla iç içe bir kampüs alanı oluşturmak olduğunu ifade ettti.

 

ULUSLARARASI BİR ÜNİVERSİTE

 

Yapacakları uluslararası konferans ve sempozyumlar ile bir taraftan Batman’ı bilim şehrine dönüştürmeyi amaçladıklarını belirten Rektör Demir, “Bir taraftan da üniversitemizdeki yabancı uyruklu öğrenci sayısını artırmayı planlıyoruz. Şu an itibariyle üniversitemizde 20 ülkeden 190 civarında öğrencimiz bulunmaktadır. Yapacağımız protokoller ve yurt dışı ziyaretlerimizle uluslararası öğrenci sayımızı artırarak üniversitemize uluslararası bir kimlik kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULUNUN SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİNE DÖNÜŞÜMÜ

 

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun akademik kadrosunu ve spor tesislerini güçlendirerek Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürmeyi planladıklarını belirten Rektör Demir, “Öğretim elemanlarımızın akademik çalışmalarına destek sağlayarak üniversitemizin bilimsel anlamda çıtasını yükseltmeyi amaçlıyoruz. Her alanda üniversitemizin kalitesi arttırmayı hedefliyoruz.” Dedi.

 

TEKNOKENT

Rektör Demir, Sanayi Ticaret Bakanlığı ve Valiliğin destekleri ile inşaat çalışmaları devam eden TEKNOKENT’in tamamlanması için çalışmaları hızlandırmayı amaçladıklarını söyledi.

 

DİJİTAL ORTAMDA YENİLİKÇİ BİR ÜNİVERSİTE

 “Lisansüstü program sayımızı artırarak, akademik kariyer yapmak ya da akademik gelişimine katkı sağlamak isteyenlere öncülük etmeyi hedefliyoruz.” diyen Rektör Demir, “Pandemi sürecinde YÖK tarafından dijitalleşmeye yönelik çok önemli çalışmalar yürütülmektedir. Biz de Batman Üniversitesi olarak bu çalışmalar ile eş güdümlü olarak dijitalleşmeyi artırmayı önemsiyoruz. Uzaktan eğitim süreçlerini daha iyi işletebilmek ve öğrencilerimizin bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlayabilmek amacıyla dijital bir üniversiteye dönüşüm için çalışmalara başlamayı hedefliyoruz.” Dedi.

Yerleşkesine kapanmış gibi duran bir kurum olmayı düşünmediklerini belirten Rektör Demir,  “Yapacağımız ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarla üniversitemizi hem yurt içinde hem de yurt dışında akademik kimliği ile tanınır kılmayı hedefliyoruz. Üniversitemizin kapıları her zaman şehrimize açık olacaktır. Üniversitemizi şehrimizle bütünleştirerek üniversite şehir iş birliği içerisinde gelişimimizi hızlandırmayı amaçlıyoruz.” dedi.