Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Futbol Bilimi Uzmanı Aydemir: Türkiye’deki Çevresel Faktörlerin Negatifliği Sizi Olumsuz Etkilemesin

31.03.2021

Batman Üniversitesi Söyleşileri kapsamında düzenlenen "Başarı Psikolojisi " konulu söyleşide Rektör Demir’in konuğu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Eğitici Futbol Antrenörü Emre Aydemir oldu.

Twitter @batman_univ, Youtube Batman Üniversitesi kanalı ve Batman Üniversitesi webtv hesaplarımızdan canlı yayınlanan "Başarı Psikolojisi"  konulu söyleşiye Batman Üniversitesi öğrencileri, personelleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Söyleşide ilk önce Batman Üniversitesi öğrencilerine seslenen Rektör Demir, “Öncelikle merhabalar demek istiyorum öğrencilerimize, henüz öğrencilerimizle bir araya gelemedik. Ama ilk fırsatta öğrencilerimizle bir araya gelmeyi arzuluyoruz. Bugün ki konuğumuz Emre Aydemir. Batman Üniversitesinin davetini kabul ettiği için öğrencilerimiz adına öğretim üyelerimiz adına ve kurumumuz adına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Söyleşi

 

“Öncelikle başarı psikolojisi konusunda tecrübelerini yaklaşımlarını bizimle paylaşacak olan Emre Aydemir’i tanıtmak istiyorum” diyen Rektör Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Emre Aydemir Kimdir?

 

“Uzun süre Arsenal eğitim departmanında görev yapan Futbol Bilim Uzmanı Emre AYDEMİR, Türkiye Futbol Federasyonu Genç Milli Takımlar ve Futbol Gelişim Direktörlüğü’nde antrenör eğitmeni olarak Kasım 2020’de görevine başlamıştır. Daha evvel dünyanın en büyük kulüplerinden Arsenal’de futbol bilimi ve antrenörlük eğitimi olan ve Arsenal’in eğitim departmanı bünyesinde bulunan Emre AYDEMİR, Arsenal alt yapısında asistan olarak da çalışmıştır. Son yıllarda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde futbol bilimi ve antrenörlüğü üzerine eğitimler veren Emre Aydemir, 2011 yılından beri İngiltere Futbol Federasyonu üyesidir. İngiltere’deki üniversitelerde spor üzerine düzenlenen kariyer günlerinde konuşmacı olan Aydemir, liseyi Londra’da spor bilimi üzerine tamamlamıştır. Londra Metropolitan Üniversitesi’nde çift anadal yaparak futbol bilimi ve antrenörlüğü ile spor psikolojisi bölümünden mezun olan Aydemir, bu iki alanda lisans eğitimini alan tek Türk’tür. Aydemir ayrıca Leeds Beckett Üniversitesi’nde psikoloji üzerine yüksek lisansına da devam etmektedir.”

 

Emre Aydemir: Batman Üniversitesi’ne daveti için çok teşekkür eden Emre Aydemir, ilk ve orta öğretimini Türkiye’de liseyi üniversiteyi İngiltere’de okudum şuan yüksek lisansa devam etmekteyim. Emre Aydemir’in söyle bir durumu var. Türkiye’de çok başarısız bir öğrenciyken, İngiltere’de eğitimin üzerine gidip, eğitim alan ve burada da Türkiye ile İngiltere arasındaki neden Türkiye başarısız neden İngiltere’de başarılı farklılıklarını aslında başarısızlıklarını anlatmaya çalışacağım.

 

Aydemir: Çevresel Faktörler Hayatımızda Çok Önemli

 

Hayatımızda çevresel faktörlerin ne kadar etkili olduğunu yaşamış biri olarak çok iyi biliyorum. Kariyer konferansları sadece Türkiye’de değil yurt dışında da aynı şekilde anlatıyorum ve anlatırken de Emre Aydemir eğitimindeki başarısızlığı sonrası futboldaki yolunun BESYO öğrencilerine bir ışık olması için elimizden geldiğince uğraşıyoruz. Altını çizerek söylüyorum bugüne kadar Türkiye’de birçok üniversitede konferanslar verip hiç birinde para talep etmeden hareket eden bir Emre Aydemir var. Amacım ülkemizdeki BESYO öğrencilerinin antrenör adayı öğrencilerimizin daha iyi ve global şekilde hareket etmesi için yaşadığım önemli, önemsiz örnekleri anlatmaya çalışmaktayım. Türkiye’de lisede çok başarısızdım. İki ayrı lisede kaldıktan sonra İngiltere yolu açıldı. İngiltere’de okumak istedim. Ailemin destek vermesiyle Londra’nın yolunu tuttuk. Sıfır İngilizce ile gittim. İki ayrı dil okulunu okuduktan sonra Londra’daki bir liseye başvurdum. Bir süre sonra eve gelen mektupla yüz yüze görüşmeye çağırdılar. Neden okulu tercih ettiğimi hayallerimin neler olduğunu, hedeflerimin neler olduğunu sordular ve ben de hepsini cevapladım. Aslında başarısız bir öğrenci olduğumu da belirttim fakat beni kabul ettiler. Liseye başladıktan sonra ilk dört ay derslerden kaldım. İngiliz eğitim sistemi çok zor ve beni de çok zorlamıştı. Çünkü hayatta ders çalışmanın ne olduğunu anlayamamıştım açıkçası ve ilk dört ay sonra bölüm başkanı beni odasına çağırdı ve bana “Emre bey maalesef bütün derslerden kalıyorsunuz” dedi. Ben de her halde beni okuldan atacaklar diye düşündüm. Ama bana “Sen her halde İngiliz sistemini anlamadın. Burada sana Catrina yardımcı olacak”  ben kendime güvenmezken hocam bana güvendi ve hayatımda hiç duymadığım bir kelime söyledi. “You can” yani “yapabilirsin” o sözü söylemesi hayatımı değiştirdi. Dışardan birinin bana güvenmesi çok daha farklı bir şey. Bu arada kuzey Londra’da antrenörlük yapıyorum.

 

Aydemir: Emre Aydemir, Nasıl Dünyadaki İlk ve Tek Türk Futbol ve Bilim Uzmanı Olur

 

Bazen şöyle bir şey duyuyorum, Emre Aydemir nasıl dünyadaki ilk ve tek Türk futbol ve bilim uzmanı olur diye, şöyle altını çizerek söyleyeyim. Türkiye’de futbol bilimi ve antrenörlüğü adına bir bölüm yok ve bu İngiltere’de birkaç özel üniversite kendi içerisinde yaptığı, spesifik antrenörlerin seçildiği ve ben bu diplomayı alırken sadece üniversitenin değil Arsenal’ın da iki yıl futbol bilimi ve antrenörlüğü üzerine hem teori hem de pratikte bütün derslerde geçmiş ve diplomasına futbol bilim ve antrenörlüğü üzerine almış ve diplomada hem üniversitenin hem de Arsenal’in imzası var. Bunu da belirmek isterim.

 

Aydemir: Dünya’da Gittiğim Her Yerde Türkiye’yi Temsil Ediyorum

 

2010 yılından beri de İngiltere Futbol Federasyonu’ndan da hem eğitim alıyorum hem de 2018’de antrenör mentorlüğüne seçildim. Tabi bunun yolu şöyle oldu. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye başvurdum futbol bilimi ve antrenörlüğü. Bir taraftan da Arsenal beni aynı durumda almış ve o eğitimi veriyor. Artık daha da içerisine girdik. Girdikten sonra da ikinci üniversitem olan spor psikoloji üzerine olan lisansımı almak istedim. Bunu da almak istememin sebebi şu, BESYO’daki hocalar bunu daha iyi bilir ‘gerçekten spor psikolojisi çok önemli, hem antrenörler için hem de oyuncular için. Ama bunu temel anlamda alıp hele ki lisans anlamında alması spesifik olarak spor psikoloji üzerine almak benim bugün hem antrenörlük hem de spor anlamında hayatımda çok büyük katkısı oldu. Tabi bunları yaparken de konferanslar vermeye başladım. Arsenal’in bana verdiği, üniversitenin bana verdiği, İngiltere futbol federasyonun bana verdiği eğitimle dünyada eğitimler vermeye başladım. Futbol bilimi ve antrenörlüğü üzerine ve bunları yaparken de bir Türk olarak Türkiye’yi temsil eden biri olarak, her ne olursa olsun en iyisini yapmaya gayret gösterdim.

 

Aydemir: 2018 Yılında Üç Büyük Kulübün Birinden Teklif Aldım

 

2018 yılında da 3 büyük kulübün birinden de teklif aldım. Başkan düzeyinde bir buçuk saatlik toplantı yaptım. A takıma yardımcı olarak gidecektim. Ama başka bir antrenör gelince kendi ekibiyle çalışacağından dolayı bana nasip olmadı. İyi ki de olmadı çünkü 2019 yılında Türkiye futbol federasyonundan teklif aldım ve bugün de Türkiye futbol federasyonunda antrenör eğitmeni olarak UEFA koçlarının müfredatını düzenleyen ve antrenörleri eğiten bir kişi olarak görevime devam etmekteyim. Tabi şunun da altını çizerek söyleyeyim. Ben ülkem de her ne kadar konferansta versem aynı kariyer konferanslarının bir benzerini İngiltere’deki üniversitelerde veriyorum. Fakat Bir Türk olarak veriyorum altını çiziyorum.

 

Aydemir: Türkiye’deki Çevresel Faktörlerin Negatifliği Sizi Olumsuz Etkilemesine İzin Vermeyin

 

Türkiye’de ki çevresel faktörlerin negatifliği, Türkiye’deki insanların size inanmayışı, bunu BESYO’daki arkadaşlarıma söylüyorum, öğrenci arkadaşlarıma, sizlere inanılmaması sizlerin bir şeyler yapamayacağınız anlamına gelmesin, sizlerin önünü kesmeye çalışacaklar, sizlerin başaramayacağını söyleyecekler, ama bilimle ilerlediğiniz zaman, bu işi global anlamda yapmak istediğiniz zaman, bir Elazığlı olarak söylüyorum Elâzığ’dan Londra’ya gidip tabi o zaman İstanbul’da yaşıyorduk, ama Londra’ya gidip İngiltere’deki üniversitelerde spor bölümlerine kariyer anlatan eğitim veren bir Türk olabiliyorsunuz. Ama buradaki en büyük faktör Emre Aydemir, x kişi değil. Buradaki en büyük faktör bizim bilimle ilerlememiz. Siz bilimle ilerlediğiniz zaman dünyadaki tüm kapılar size açılıyor. Şunun da altını çizerek söyleyeyim; şuan İngiliz vatandaşıyım. Birçok ülkeden teklifler de aldım ama ben bugün ülkemin ihtiyaç duyduğu zaman, ülkemde olmayı kabul ettim. Ama ülkemde olurken de yine bilimle hareket ederek o bayrağı ne kadar yukarı çıkarabiliriz düşüncesiyle bilimle hareket etmeye çalışıyoruz’’ dedi.

 

Prof. Dr. İdris Demir: Sizin diğer arkadaşlarınızla aranızdaki farklar nelerdir? Neden Emre Aydemir bunları başarabildi.

 

Emre Aydemir:  Çok güzel bir soru bence birçok şeyin de cevabı olabilir. Çevresel faktörlerin çok büyük etkisi oldu İngiltere de bana. Bir defa konuşma hakkı verdiler bana, kendimi anlatma hakkı verdiler, yanlış yapma hakkı verdiler, değer verdiler, saygı gösterdiler. Başarısız olduğum zaman eliyle bir kenara itmediler. Başarısız olduğum zaman “bundan hiçbir şey olmaz” demediler. Ben her başardığımda önüme bir ışık tutup bilimsel anlamda nasıl bir yol gitmem gerektiğini gösterdiler ve çevresel faktörlere olumsuz anlamda aldırmamam gerektiğini gösterdiler. Bilimle gittiğim zaman, global düşündüğüm zaman neler yapabileceğimi gösterdiler. Her hata yaptığımda beni arkadan ittiler ama bunu yaparken de o çevresel faktörlerin pozitif anlamda etkisini gördüm ve bunu yaptıktan bir süre sonra yalnız kalacaksınız. Yalnız kaldığınızda geçmişte aldığınız o bilim, artık sizi ileriye götürme evresine gelmiş olacak.

 

Aydemir: Hedefiniz Hep Yukarı Olsun

 

Türkiye’de arkadaşlarımızın belli durumda gerçekten işleri zor olabiliyor bunu anlayabiliyorum. Öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem etrafınızdaki negatif düşüncelere kulağınızı tıkayın. Negatif olan insanları yok sayın hayatınızda ve hedefleriniz hep yukarı olsun. ‘Yapamaz' dediklerinde tamam deyin, ama içinizde o savaşı verin, isteyin, hayal edin, düşünün, eksik olduğunda bile üstüne gidin. Bugün bir futbol antrenörüyseniz, yabancı dilin üstüne tabi ki öğrenemeyebilirsiniz hiç sorun değil ama bugün Google’yi kullanın, üniversitedeki kütüphaneyi kullanın, samimi gördüğünüz öğretmenleri hocaları kullanın. Hocam burada eksiğim var, nasıl bir yolda ilerleyelim deyin. Sizin önünüzü kesmeye çalışacaklar ama pes etmeyin çünkü başarı ve başarısızlık size aittir. Çok mu çevrenizde negatif insanlar var, bende de vardı. Ben yer değiştirdim. Bugün geldim yine aynı olumsuz bir ülkeye geldim. Yeri geldi BESYO’culardan farklı şeyler duydum,  hayatta tanımadığım insanlar yok üniversitelerden para alıyor, diye düşünceler duydum. Bugüne kadar hocam bu sizinle ikinci konferansımız.

 

Prof. Dr. İdris Demir: Evet, ilki de İstanbul’da idi.

 

Emre Aydemir:  Gazi Üniversitesi, iki defa Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi vs. bugüne kadar hiçbir üniversiteden bir kuruş dahi para almadım ama bunu duyduğumda da şunu dedim: “Evet ben doğru yoldayım.” Doğru yolda gitmeye ve Türkiye’deki öğrencilere bir şeyler vermeye gayret göstereceğim. Sporcu arkadaşlarıma söylüyorum. Bugün siz, bizi dinliyorsunuz, yarın sizi dinleyecekler ama buradaki tek önemli faktör şu: istemek, hayal etmek, pes etmemek, negatif durumlardan kalkabilmek ve bilimle ilerleyebilmek. Ondan sonra bütün kapıları açmış olacaksınız. Çünkü gün gelecek kurduğunuz takım evin önüne arabayı gönderip sizi kulübe transfer görüşmesi için götürecek.

 

Prof. Dr. İdris Demir: Başarıyı nasıl ifade edersiniz?

 

Emre Aydemir:  Evet birçok şeyi başarıyla elde ettim. Ama tabi başarıda görecelidir. Belki başkasına göre hiçbir şey yapmamışızdır. Belki de başkasına göre çok şey yapmışızdır. Biraz manevi yönden söyleyeceğim. Ben verenin de alanın da “Allah” olduğunu düşünüyorum. Burada “Kader, gayrete aşıktır”.

 

Prof. Dr. İdris Demir: Gayret bizden, takdir Allah’tan diyorsunuz hocam.

 

Rektör Prof. Dr. Demir: Son olarak öğrencilerimize mesajınız nedir?

 

Emre Aydemir:  Öğrenci arkadaşlarımız birinci ikinci veya üçüncü sınıf olabilirler. Hangi sınıf olursa olsun, hangi bölümde olursa olsun. Kendi üniversitelerinden sonra yürüyecekleri alanları hedefleri şimdiden belirlesinler. Hayalleri neyse ona şimdiden başlasınlar. Futbol veya basketbol antrenörlüğü veya başka bir dal. Hayalleri neyse, hiç para alamıyorlarsa ücretsiz başlasınlar. Okuldaki kütüphaneden yararlanarak, hocalarıyla bilimsel anlamda ilişki kurarak ve bu işi sahada gerçekleştirerek kendi alanlarındaki kişiler acaba dünyada ne yapmış? Diyerek onları örnek alarak hedeflerini; negatif düşünceden uzak durup, hayal ederek pes etmeden, düştüğünde kalkmayı bilerek bu işin üstünde dururlarsa istedikleri hedefe çok kolay ulaşacaklardır. Bunu da söylemek istiyorum: kesinlikle hayalleri Batman içerisinde olmasın, Van olsun Urfa olsun İtalya olsun Amerika olsun ama olsun. Bu işi bilimle araştırarak olsun. Eminim kendine güvenildiğinde ve bilimsel çalışıldığında çok iyi antrenör ve yönetici çıkacaktır.